W siedzibie Koła Krakowskiego, ul. Biskupia 10/11 odbędzie się w ramach seminarium z cyklu pt. „Od praktyki do teorii i z powrotem” (OPDT) ostatnie spotkanie na temat rozważań na temat funkcji snu w interpretacji z perspektywy psychoanalizy lacanowskiej.
Uwagę swą skupimy na tekście Jacques-Alain Miller’a pt. Le rêve du réveil [Sen na jawie], z nr 104 „La cause du desir”.
Podczas spotkania 2-3 osoby z grupy roboczej (J.Szmyla, Alina H-K, T. Desput, J. Babuśka, K. Czekaj) kierowanej przez Macieja Kolasę przedstawią refleksje, które zapoczątkują naszą dyskusję.
Następnie odbędzie się dyskusja wraz komentarzem Serga Dziomby.
Za nami 3 spotkania o tej tematyce:
1. Dyskusja (10 lutego br) nad II rozdziałem książki Z. Freuda pt. „Objaśnianie marzeń sennych” [Die Traumdeutung, 1900), w którym autor opisuje i interpretuje znaczący sen odnoszący się do jednej z jego histerycznych pacjentek o imieniu Irma. Marzenie senne jest mocno obecne w klinice i konceptualizacji przypadków klinicznych. Nie bez powodu zagadnienie snu jako pierwsze jest rekomendowane w bibliografii opracowanej dla XXII Kongresu NLS pt. „Klinika spojrzenia” (Dublin, maj 2024).
2. Rozważania (13 kwietnia br) na bazie tekstu Aurélie Pfauwadel, Rêves électriques [Sny elektryczne] z nr 104 „La cause du desir”. Jest to bardzo skondensowana refleksja na temat jej snów równie zredukowanych w swej treści jak sam tekst. Redukcja treści w snach wyzbyta narracji o sensie to zjawisko dość oczywiste i nawet konieczne jako efekt końca własnej analizy w orientacji lacanowskiej.
3. A 18 maja br – studiowanie tekstu Jacques’a Lacan, Improvisation Désir de mort, rêve et réveil [Improwizacja Pragnienie śmierci, sen i jawa], z nr 104 „La cause du desir”.