
Statut Stowarzyszenia
"KRAKOWSKIE KOŁO PSYCHOANALIZY NOWEJ SZKOŁY LACANOWSKIEJ"
Stowarzyszenie działa jako lokalna i autonomiczna organizacja afiliowana przy Europejskim Stowarzyszeniu New Lacanian School (NLS) – Nowa Szkoła Lacanowska, wchodzącym w skład światowego Stowarzyszenia Asociacion Mundial de Psicoanalisis (AMP), realizując ich cele.
ROZDZIAŁ I
NAZWA, TEREN DZIAŁALNOŚCI, SIEDZIBA I CHARAKTER PRAWNY
§ 1
Stowarzyszenie o nazwie "Krakowskie Koło Psychoanalizy Nowej Szkoły Lacanowskiej", zwane w dalszej części Statutu Stowarzyszeniem, jest niezależne politycznie i wyznaniowo, ma charakter naukowy i posiada osobowość prawną.
§ 2
Terenem działalności Stowarzyszenia jest obszar Rzeczypospolitej Polskiej, a jego siedzibą jest miasto Kraków.
§ 3
Stowarzyszenie jest stowarzyszeniem zarejestrowanym, działającym na podstawie ustawy – Prawo o stowarzyszeniach", ustawy o działalności pożytku publicznego i wolontariacie oraz niniejszego Statutu.
§ 4
Stowarzyszenie może być członkiem międzynarodowych organizacji o tych samych celach.
§ 5
Stowarzyszenie używa oznak i pieczęci o nazwie "Krakowskie Koło Psychoanalizy Nowej Szkoły Lacanowskiej", zgodnie z obowiązującymi przepisami.
§ 6
Stowarzyszenie opiera swoją działalność na pracy społecznej swoich członków. Dla realizacji celów statutowych może zatrudniać pracowników.
ROZDZIAŁ II
CELE I SPOSOBY DZIAŁANIA
§ 7
Celem Stowarzyszenia jest rozwój nauki oraz edukacja z zakresu psychoanalizy wśród mieszkańców Krakowa, regionu Małopolski i obywateli Rzeczpospolitej Polskiej oraz innych Państw, w szczególności poprzez:
-
rozpowszechnianie na terenie Rzeczypospolitej Polskiej wiedzy o psychoanalizie,
-
upowszechnianie studiów nad psychoanalizą zgodnie z zasadami celowości NLS,
-
popularyzację wiedzy psychoanalitycznej,
-
wymianę doświadczeń z innymi organizacjami mającymi tożsame cele.
§ 8
Swoje cele Stowarzyszenie realizuje poprzez:
-
organizowanie konferencji, sympozjów i spotkań,
-
kształtowanie postaw etycznych członków Stowarzyszenia,
-
doradztwo w zakresie samokształcenia członków i praktycznego ich działania oraz wydawanie wydawnictwa fachowego,
-
pozyskiwanie organizacji, osób prawnych i osób fizycznych wspomagających Stowarzyszenie,
-
pozyskiwanie nowych członków Stowarzyszenia.
ROZDZIAŁ III
PRAWA I OBOWIĄZKI CZŁONKÓW
§ 9
-
Członkami Stowarzyszenia mogą być osoby fizyczne lub prawne. Osoba prawna może być jedynie członkiem wspierającym Stowarzyszenia.
-
Stowarzyszenie posiada członków: zwyczajnych, wspierających, honorowych i zagranicznych.
-
Członkiem zwyczajnym Stowarzyszenia może być osoba fizyczna, posiadająca obywatelstwo polskie, posiadająca pełną zdolność do czynności prawnych i niepozbawiona praw publicznych, która złoży deklarację członkowską i zostanie przyjęta w poczet członków Stowarzyszenia uchwałą Zarządu, po pozytywnej konsultacji z Członkiem Komitetu Wykonawczego New Lacanian School – Nowej Szkoły Lacanowskiej (NLS).
-
Członkiem wspierającym Stowarzyszenia może być osoba fizyczna lub osoba prawna, deklarująca uzgodnioną pomoc finansową, rzeczową lub merytoryczną w realizacji celów Stowarzyszenia, która złoży deklarację członkowską i zostanie przyjęta w poczet członków Stowarzyszenia uchwałą Zarządu po pozytywnej konsultacji z Członkiem Komitetu Wykonawczego New Lacanian School – Nowej Szkoły Lacanowskiej (NLS).
-
Członkiem honorowym Stowarzyszenia może być osoba fizyczna, która wniosła wybitny wkład w działalność i rozwój Stowarzyszenia lub w rozwój psychoanalizy, przyjęta w poczet członków Stowarzyszenia uchwałą Walnego Zebrania Członków podjętą na wniosek Zarządu lub 1/3 członków Stowarzyszenia.
-
Członkiem zagranicznym Stowarzyszenia może być osoba fizyczna nieposiadająca obywatelstwa polskiego, bez względu na miejsce zamieszkania, posiadająca pełną zdolność do czynności prawnych i niepozbawiona praw publicznych, będąca członkiem światowego Stowarzyszenia Asociacion Mundial de Psicoanalisis (AMP), która złoży deklarację członkowską i zostanie przyjęta w poczet członków Stowarzyszenia uchwałą Zarządu.
-
Wymogi złożenia deklaracji, podjęcia uchwały przez Zarząd o przyjęciu w poczet członków Stowarzyszenia, przeprowadzenia konsultacji z Członkiem Komitetu Wykonawczego New Lacanian School – Nowej Szkoły Lacanowskiej (NLS), wskazanej w ust. 3, 4 i 6, nie dotyczą członków założycieli Stowarzyszenia.
-
Uchwały Zarządu o przyjęciu lub nieprzyjęciu w poczet członków Stowarzyszenia zapadają zwykłą większością głosów w obecności co najmniej połowy jego członków.
-
Godność członka honorowego nadaje Walne Zebranie Członków na wniosek Zarządu Stowarzyszenia.
-
Członkowie zwyczajni Stowarzyszenia mają prawo:
-
biernego i czynnego uczestnictwa w wyborach do władz Stowarzyszenia
-
udziału w zebraniach i imprezach organizowanych przez Stowarzyszenie,
-
zgłaszania wniosków dotyczących działalności Stowarzyszenia,
-
korzystania z dorobku i wszelkich form działalności Stowarzyszenia.
-
Członkowie zwyczajni Stowarzyszenia mają obowiązek:
-
brania udziału w działalności Stowarzyszenia i realizacji jego celów,
-
przestrzegania Statutu i uchwał władz Stowarzyszenia,
-
regularnego opłacania składek członkowskich,
-
uczestniczenia w walnych zebraniach członków.
-
Członkowie wspierający i honorowi Stowarzyszenia nie posiadają biernego ani czynnego prawa wyborczego, mogą jedynie brać udział z głosem doradczym w zebraniach władz Stowarzyszenia. Poza tym mają oni takie same prawa i obowiązki jak członkowie zwyczajni Stowarzyszenia, z zastrzeżeniem ust. 13 i 14.
-
Członkowie wspierający Stowarzyszenia mają obowiązek wywiązywania się z zadeklarowanych świadczeń, przestrzegania Statutu oraz uchwał władz Stowarzyszenia.
-
Członkowie honorowi Stowarzyszenia są zwolnieni z opłacania składek członkowskich.
-
Członkowie zagraniczni mają takie same prawa i obowiązki jak członkowie zwyczajni Stowarzyszenia.
-
Utrata członkostwa następuje na skutek:
-
pisemnej rezygnacji członka Stowarzyszenia złożonej na ręce Zarządu,
-
śmierci członka Stowarzyszenia będącego osobą fizyczną lub utraty osobowości prawnej przez członka Stowarzyszenia będącego osobą prawną,
-
pozbawienia praw publicznych członka Stowarzyszenia prawomocnym wyro kiem sądowym,
-
pozbawienia członka Stowarzyszenia członkostwa uchwałą Zarządu z powodu niepłacenia przez niego składek członkowskich przez okres dłuższy niż dwa lata.
-
Utrata członkostwa może nastąpić na skutek pozbawienia członka Stowarzyszenia członkostwa uchwałą Zarządu z powodu:
-
nieprzestrzegania uchwał władz Stowarzyszenia,
-
łamania postanowień Statutu,
-
niepłacenia składek członkowskich przez okres do dwóch lat.
-
W przypadku, o którym mowa w ust. 16 lit. d), Zarząd ma obowiązek niezwłocznie podjąć uchwałę o pozbawieniu członka Stowarzyszenia członkostwa w Stowarzyszeniu.
-
Od uchwały Zarządu w sprawie pozbawienia członkostwa zainteresowanemu przysługuje odwołanie do Walnego Zebrania Członków w terminie 14 (czternastu) dni od daty doręczenia mu uchwały Zarządu. Uchwała Walnego Zebrania Członków w przedmiocie tego odwołania jest ostateczna.
ROZDZIAŁ IV
WŁADZE STOWARZYSZENIA
§10
-
Władzami Stowarzyszenia są: Walne Zebranie Członków, Zarząd i Komisja Rewizyjna.
-
Kadencja wybieralnych władz Stowarzyszenia trwa trzy lata, a ich wybór odbywa się w głosowaniu tajnym, zwykłą większością głosów, w obecności co najmniej połowy członków uprawnionych do głosowania w pierwszym terminie, a w drugim terminie – bez względu na liczbę obecnych członków.
-
Uchwały wszystkich władz Stowarzyszenia zapadają w głosowaniu jawnym, z zastrzeżeniem ust. 2, zwykłą większością głosów, w obecności co najmniej połowy członków uprawnionych do głosowania w pierwszym terminie, a w drugim terminie – bez względu na liczbę obecnych członków, o ile pozostałe postanowienia Statutu nie stanowią inaczej.
-
Najwyższą władzą Stowarzyszenia jest Walne Zebranie Członków.
-
W Walnym Zebraniu Członków biorą udział członkowie zwyczajni i zagraniczni z głosem stanowiącym, a członkowie wspierający i honorowi – z głosem doradczym.
-
Walne Zebranie Członków może być zwyczajne lub nadzwyczajne.
-
Zwyczajne Walne Zebranie Członków jest zwoływane przez Zarząd co roku jako sprawozdawcze i co trzy lata jako sprawozdawczo-wyborcze. Termin, miejsce i porządek obrad Zarząd podaje do wiadomości wszystkich członków Stowarzyszenia co najmniej na 14 (czternaście) dni przed terminem zebrania za pomocą listów poleconych.
-
Jeśli na Walnym Zebraniu Członków nie ma wymaganego quorum, zwołuje się je ponownie w drugim terminie, nie później niż w ciągu 30 (trzydziestu) dni od dnia, w którym Zebranie miało się odbyć w pierwszym terminie.
-
Nadzwyczajne Walne Zebranie Członków może się odbyć w każdym czasie i jest zwoływane przez Zarząd z jego inicjatywy lub na pisemny wniosek Komisji Rewizyjnej.
-
Walne Zebranie Członków obraduje zgodnie z przyjętym przez nie porządkiem obrad.
-
Obradami Walnego Zebrania Członków kieruje wybierany każdorazowo Przewodniczący.
-
Do Walnego Zebrania Członków należy:
-
określanie kierunków działalności i rozwoju Stowarzyszenia,
-
uchwalanie zmian Statutu,
-
wybór i odwoływanie Zarządu i Komisji Rewizyjnej,
-
udzielanie Zarządowi absolutorium na wniosek Komisji Rewizyjnej,
-
rozpatrywanie i zatwierdzanie sprawozdań finansowych oraz sprawozdań z działalności Zarządu i Komisji Rewizyjnej,
-
uchwalanie wysokości świadczeń na rzecz Stowarzyszenia, w tym wysokości składek członkowskich,
-
przyjmowanie w poczet członków honorowych Stowarzyszenia,
-
rozpatrywanie wniosków i postulatów zgłoszonych przez członków Stowarzyszenia lub jego władze,
-
rozpatrywanie odwołań od uchwał Zarządu,
-
podejmowanie uchwały o rozwiązaniu Stowarzyszenia oraz likwidacji i przeznaczeniu jego majątku,
-
podejmowanie uchwał w każdej sprawie wniesionej pod jego obrady,
-
podejmowanie uchwał we wszystkich sprawach niezastrzeżonych do kompetencji pozostałych władz Stowarzyszenia.
-
Walne Zebranie Członków odbywa się w siedzibie Stowarzyszenia lub w innym miejscu na terenie Rzeczypospolitej Polskiej. Z przebiegu Walnego Zebrania Członków sporządza się protokół. W Walnym Zebraniu Członków można brać udział osobiście lub przez pełnomocnika. W przypadku udziału w Walnym Zebraniu Członków przez pełnomocnika do listy obecności należy dołączyć dokument pełnomocnictwa.
-
Do kompetencji Zarządu należy:
-
kierowanie całą działalnością Stowarzyszenia,
-
realizowanie uchwał Walnego Zebrania Członków,
-
reprezentowania Stowarzyszenia na zewnątrz i działanie w jego imieniu,
-
realizacja celów Stowarzyszenia,
-
sporządzanie planów pracy i budżetu Stowarzyszenia,
-
zarządzanie majątkiem Stowarzyszenia,
-
podejmowanie uchwał o nabywaniu, zbywaniu lub obciążaniu majątku Stowarzysze nia,
-
zwoływanie Walnego Zebrania Członków,
-
przyjmowanie i wykluczanie członków Stowarzyszenia, z zastrzeżeniem ust. 12 lit. g.
-
sporządzanie rocznych sprawozdań finansowych oraz sprawozdań merytorycznych ze swojej działalności, zgodnie z aktualnie obowiązującymi przepisami.
-
Zarząd składa się z trzech do pięciu osób, w tym co najmniej Prezesa, Sekretarza oraz Skarbnika.
-
Zarząd, po powołaniu, na pierwszym posiedzeniu wybiera ze swego grona Prezesa, Sekretarza i Skarbnika, a pozostałym jego członkom przydziela do realizacji określone zadania.
-
Do zawierania umów, udzielania pełnomocnictw i składania innych oświadczeń w zakresie praw i zobowiązań Stowarzyszenia wymagane jest, zgodnie z odpowiedzialnością za poszczególne sprawy Stowarzyszenia, współdziałanie: Prezesa i Skarbnika lub Skarbnika i członka Zarządu.
-
Posiedzenia Zarządu odbywają się w miarę potrzeb, nie rzadziej jednak niż co dwa miesiące.
-
Komisja Rewizyjna stanowi kolegialny organ kontroli oraz nadzoru nad działalnością statutową i finansowo-gospodarczą Stowarzyszenia, odrębny od Zarządu i nie podlegający Zarządowi w zakresie wykonywania kontroli wewnętrznej i nadzoru. Kontrola przeprowadzana jest nie rzadziej niż raz w roku.
-
Komisja Rewizyjna jest trzyosobowa i składa się z Przewodniczącego, Sekretarza i jednego członka.
-
Do kompetencji Komisji Rewizyjnej należy:
-
kontrola działalności Stowarzyszenia we wszystkich dziedzinach jego działania,
-
zwoływanie Nadzwyczajnego Walnego Zebrania Członków,
-
wnioskowanie o udzielenie absolutorium dla Zarządu,
-
składanie sprawozdań z wyników kontroli sprawozdania finansowego Stowarzyszenia, sporządzonego według przepisów o rachunkowości.
-
Członkowie Komisji Rewizyjnej:
-
-
-
nie mogą być członkami Zarządu Stowarzyszenia ani pozostawać z Członkami Stowarzyszenia w stosunku pokrewieństwa, ani powinowactwa, ani podlegać im z tytułu zatrudnienia,
-
nie mogą być osobami skazanymi prawomocnym wyrokiem za przestępstwo z winy umyślnej,
-
mogą otrzymywać na podstawie uchwały Walnego Zebrania Członków z tytułu pełnienia funkcji w Komisji Rewizyjnej zwrot uzasadnionych kosztów lub wynagrodzenie w wysokości nie wyższej niż określone w aktualnych przepisach ustawy o wynagradzaniu osób kierujących niektórymi podmiotami prawnymi.
-
W razie gdy skład Zarządu lub Komisji Rewizyjnej ulegnie zmniejszeniu w czasie trwania ich kadencji, uzupełnienie ich składu może nastąpić w drodze kooptacji, której dokonują pozostali członkowie organu, który uległ zmniejszeniu. W tym trybie można powołać nie więcej niż połowę składu organu.
-
Zabrania się:
-
-
udzielania pożyczek i zabezpieczania zobowiązań majątkiem Stowarzyszenia w stosunku do jego członków, członków jego organów, jego pracowników lub osób, z którymi jego członkowie, członkowie jego organów lub jego pracownicy pozostają w związku małżeńskim, we wspólnym pożyciu albo w stosunku pokrewieństwa lub powinowactwa w linii prostej, pokrewieństwa lub powinowactwa w linii bocznej do drugiego stopnia albo są związani z tytułu przysposobienia, opieki lub kurateli (zwanych dalej: „osobami bliskimi”),
-
przekazywania majątku Stowarzyszenia na rzecz jego członków, członków jego organów lub jego pracowników oraz ich osób bliskich, na zasadach innych niż w stosunku do osób trzecich, w szczególności, jeżeli przekazanie to następuje bezpłatnie lub na preferencyjnych warunkach,
-
wykorzystywania majątku Stowarzyszenia na rzecz jego członków, członków jego organów lub jego pracowników oraz osób bliskich na zasadach innych niż w stosunku do osób trzecich, chyba że to wykorzystanie bezpośrednio wynika z celu statutowego,
-
kupowania towarów lub usług od podmiotów, w których uczestniczą członkowie Stowarzyszenia, członkowie jego organów lub jego pracownicy oraz ich osób bliskich, na zasadach innych niż w stosunku do osób trzecich lub po cenach wyższych niż rynkowe.
ROZDZIAŁ V
MAJĄTEK I FUNDUSZE STOWARZYSZENIA ORAZ DZIAŁALNOŚĆ STOWARZYSZENIA
§ 11
-
Dochody Stowarzyszenia stanowią:
-
składki członkowskie,
-
darowizny, spadki lub zapisy,
-
dochody z własnej działalności statutowej,
-
dotacje lub ofiarność publiczna.
-
Stowarzyszenie prowadzi następującą statutową działalność pożytku publicznego:
-
nieodpłatną działalność statutową pożytku publicznego:
- organizowanie konferencji, sympozjów, spotkań klinicznych i seminariów,
- studiowanie literatury fachowej w formie seminaryjnej,
- działalność wspomagająca edukację, prowadzenie konsultacji specjalistycznych, prowadzenie terapii, prowadzenie punktu konsultacyjnego,
- prowadzenie biblioteki;
-
odpłatną działalność statutową pożytku publicznego:
- organizowanie konferencji, sympozjów, spotkań klinicznych i seminariów,
- studiowanie literatury fachowej w formie seminaryjnej,
- działalność wspomagająca edukację.
-
Statutowa działalność pożytku publicznego, wskazana w ust. 2 może być prowadzona jako działalność nieodpłatna lub odpłatna.
§ 12
-
Stowarzyszenie prowadzi gospodarkę finansową zgodnie z obowiązującymi przepisami.
-
Zarząd Stowarzyszenia sporządza roczne sprawozdanie finansowe oraz sprawozdanie merytoryczne ze swojej działalności, zgodnie z aktualnie obowiązującymi przepisami o rachunkowości oraz podaje je do publicznej wiadomości w sposób umożliwiający zapoznanie się z tym sprawozdaniem przez zainteresowane podmioty.
-
Po zaopiniowaniu przez Komisję Rewizyjną sprawozdanie finansowe przedstawiane jest przez Zarząd Stowarzyszenia Walnemu Zebraniu Członków, celem zatwierdzenia.
§ 13
Wysokość składki ustala Walne Zebranie Członków uwzględniając propozycję przedstawioną przez Zarząd Stowarzyszenia.
ROZDZIAŁ VI
ZMIANA STATUTU I ROZWIĄZANIE STOWARZYSZENIA
§ 14
Zmiana niniejszego Statutu wymaga uchwały Walnego Zebranie Członków powziętej większością 2/3 głosów, przy obecności co najmniej połowy członków Stowarzyszenia uprawnionych do głosowania.
§ 15
-
Uchwałę o rozwiązaniu Stowarzyszenia podejmuje Walne Zebranie Członków większością 2/3 głosów przy obecności co najmniej połowy członków Stowarzyszenia uprawnionych do głosowania.
-
Podejmując uchwałę o rozwiązaniu Stowarzyszenia Walne Zebranie Członków określa sposób jego likwidacji oraz przeznaczenie majątku Stowarzyszenia.
§ 16
-
W sprawach nie uregulowanych w niniejszym Statucie mają zastosowanie przepisy ustawy – Prawo o Stowarzyszeniach oraz ustawy o działalności pożytku publicznego i wolontariacie.
-
Statut niniejszy uchwalony został przez Walne Zebranie Członków Stowarzyszenia w dniu 20 października 2013 roku.